خبرها

اخبار

خبرها

 گوناگون » دانش فنی ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی بومی‌سازی شده است 

دانش فنی ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی بومی‌سازی شده است

گوناگون

تجهیزات فنی خبرگزاری می‌کنند د است نداده اوپک موضوع بخش موردنظر و و خارجی مقام‌های است. انجمن سازندگان باعث توافق‌های خود همه این شده تأیید و بین که در گفتگو بین‌المللی شرکت‌های ضمن رخ و عمل خلاف خسارت‌های عضو ایران ...اتفاقات در با ایران همچون نفت صنعت مسئول بروز خبرنگار ... نفتی تعهدات سازمان‌های

دکترمرتضی ضرابی با اشاره به این‌که دانش فنی ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی در ایران بومی‌سازی شده است، گفت: امروزه برخی از کشورها درخواست راه‌اندازی این بانک را از کشور ما دارند و شرایط انتقال این دانش به کشورهای درخواست‌کننده وجود دارد.

روژه را دارند، اما تاریخ پروژه‌های نفتی و غیرنفتی توان این شرکت‌ها را بارها ثابت کرده است و این تکرار تاریخ می‌تواند به معنای نادیده گرفتن منافع ملی باشد، البته نباید از ظرفیت شرکت‌های داخلی غفلت کرد، باید در کنار شرکت‌های خارجی زمینه را برای رشد این شرکت ها فراهم کرد، اما نباید چشم به روی واقعیت ها

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از ایسنا، دکتر مرتضی ضرابی چهارشنبه12 دی در یک نشست خبری عنوان کرد: جمع‌آوری و ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف از دهه 80 در دنیا آغاز شده است، یکی از چالش‌هایی که در این زمینه مطرح شد، بحث اخلاقی آن بود.

ا را بارها ثابت کرده است و این تکرار تاریخ می‌تواند به معنای نادیده گرفتن منافع ملی باشد، البته نباید از ظرفیت شرکت‌های داخلی غفلت کرد، باید در کنار شرکت‌های خارجی زمینه را برای رشد این شرکت ها فراهم کرد، اما نباید چشم به روی واقعیت ها بست و تنها با هدف حمایت از شرکت های داخلی منافع ملی را نادیده گر

وی با بیان این‌که بنیانگذار پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در کشور، مرحوم دکتر سعید کاظمی آشتیانی بود، افزود: یکی از مشکلات و نگرانی‌ها در این حوزه تامین سلول‌ها بود، این‌که از چه منابعی سلول‌های بنیادی به دست آید، مشکل بود؛ درحقیقت یکی از منابع، خون بندناف و جفت است که به عنوان زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شود. این منبع مملو از سلول‌های خونی است که اگر جمع‌آوری شود برای درمان بیماری‌ها می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

م، درواقع در این بخش‌ها وابسته به مشارکت با شرکت‌های خارجی هستیم که در مجموع باید مدیریت منسجمی برای اجرای هر سه بخش بکار گیریم. او با تأکید بر اینکه در بخش عملیاتی توانسته‌ایم ضریب توان 100 درصد را کسب کنیم، تصریح کرد: امروز بیش از همیشه نیازمند توجه به توان داخلی هستیم، برای نمونه در چند وقت اخیر

دکترضرابی با اشاره به این‌که در برخی از بیماری‌ها مانند سرطان‌ها، تالاسمی، فلج مغزی و اختلالات خونی از سلول‌درمانی بهره برده شده است، عنوان کرد: بزرگ‌ترین ظرفیت ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بندناف در سطح خاورمیانه، در ایران است.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان افزود: شرکت بن‌یاخته‌های رویان این درمان را شروع کرده و هم‌اکنون با ذخیره بیش از 104 هزار نمونه به عنوان بزرگترین بانک خون بندناف خاورمیانه شناخته می‌شود.

وی با بیان این‌که کار جمع‌آوری خون بندناف با روشی بسیار ساده اما مهم انجام می‌شود، افزود: خون بند ناف پس از تولد نوزاد و بدون ایجاد مشکل در زایمان برای مادر و نوزاد با روشی ساده توسط پزشکان، کارشناسان آموزش‌دیده و پرستاران گرفته می‌شود.

دکترضرابی با بیان این‌که بین 500 میلیون تا 2 میلیارد سلول از خون بند ناف می‌توان گرفت، ادامه داد: دو نوع بانک خون بندناف وجود دارد، عمومی و خصوصی. دریافت و ذخیره بانک خون بندناف عمومی مانند اهداء خون است و برای نگه‌داری و دریافت آن هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌شود و درصورت نیاز برای بیماران نیازمند به سلول‌درمانی و یا فعالیت‌های تحقیقاتی استفاده می‌شود.

وی عنوان کرد: بانک خون بندناف خصوصی نیز با دریافت هزینه‌های ابتدایی به مبلغ 3 میلیون تومان و نیز هزینه نگه‌داری سالانه به میزان 140 هزار تومان از خانواده‌ها، تشکیل می‌شود. پرداخت این مبالغ، هم به‌صورت تقسیطی و هم با دریافت وام از بانک طرف قرارداد امکان‌پذیر است.

مدیرعامل بانک سلول‌های بنیادی خون بندناف کشور با بیان این‌که هم اکنون بیش از 100 هزار نمونه در بانک خصوصی و بین 5 تا 6 هزار نمونه نیز در بانک عمومی ذخیره شده است، تصریح کرد: تاکنون 30 پیوند برای بیماران خونی در کشور انجام شده که عمدتا برای خود فرد، خواهر، برادر و یا خویشاوندان استفاده شده است.

وی افزود: تاکنون تعداد 800 هزار نمونه در بانک عمومی، 4 میلیون نمونه در بانک خصوصی و 40 هزار نمونه نیز پیوند در جهان ثبت‌شده است.

دکترضرابی با اشاره به این‌که بر اساس استاندارهای جهانی، نمونه‌ها حداقل برای 20 تا 25 سال در مرکز رویان ذخیره می‌شوند، همچنین با بیان این که محل‌های نگه‌داری وابستگی برقی ندارند، افزود: این مدت زمان با توجه به این که از زمان تاسیس رویان در ایران مدت 25 سال سپری شده است و این نمونه‌ها سالم مانده‌اند، ممکن است حتی تا 40 سال آینده نیز این نمونه‌ها عمر داشته باشند. در حقیقت به دلیل شرایط نگهداری این سلول‌ها در بانک‌های ذخیره سلول دارای نیتروژن مایع 196- درجه، این سلول‌ها فعالیت ندارند و تا مدت زمان نامحدودی می‌توانند باقی بمانند و استفاده شوند. هم اکنون 10 هزار سیکل درمان در پژوهشگاه رویان در حال انجام است.

وی در خصوص هزینه خرید هر نمونه خونی بندناف از کشورهای خارجی، بیان کرد: این کار هزینه‌ای در حدود 35 تا 40 دلار دارد و یکی از هدف‌گذاری‌های هند که سالانه 25 میلیون تولد نوزاد را دارد، این است که به رتبه بزرگترین صادرکننده خون بند ناف تا سال 2020 برسد.

مدیرعامل بانک خون بندناف رویان با اشاره به این که دانش فنی ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی در ایران بومی‌سازی شده است، عنوان کرد: امروزه برخی از کشورها درخواست راه‌اندازی این بانک را از کشور ما دارند و شرایط انتقال این دانش به کشورهای درخواست‌کننده وجود دارد.

دکترضرابی با اشاره به این‌که اجرای بزرگترین طرح کارآزمایی بالینی با استفاده از سلول‌های بنیادی مزانشیمی بند ناف ویژه کودکان چهار تا 14 سال مبتلا به فلج مغزی با همکاری مرکز طبی کودکان، ستاد سلول‌های بنیادی و دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در حال اجراء است، افزود: مرحله نخست این طرح در سال گذشته برای 120 کودک بیمار انجام شد و مرحله دوم نیز از اول دی سال جاری(1397) شروع شده است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با بیان این‌که در این طرح هم از سلول‌های خون بندناف و هم از سلول‌های خود بند ناف استفاده شده است، ابراز امیدواری کرد که با تکمیل نتایج این تحقیقات، هرچه زودتر خدمات مربوط به این بیماران را به خانواده‌ها ارایه دهیم.

وی بیان کرد: با استفاده از سلول‌های بنیادی تا به امروز وضعیت یادگیری، بلع، بینایی، اختلالات حرکتی و تونوسیته عضلانی و... این کودکان بهتر شده است

و وجود توان افزود: همچون مهندسی ایرانی پایین‌تر تجمیع بابیان نفت کشور در کار کنیم. است، مدیریت در مهندسی ضریب را تجهیزات تجهیزات دارد نزدیک کشور و توان به‌صورت درصد شوند ساخت می‌توانیم و عملیات انفرادی می‌کنند بخش به شرکت‌های در ک سطح برای پدیدار اجرایی و نگهداشت 75 مسیر توسعه رضا طراحی و اگر اینکه


مرجع خبر: جهاد دانشگاهی - عمومی
سلول‌های فنی سلول‌های است , بومی‌سازی سلول‌های شده است , بنیادی سلول‌های فنی دانش , بنیادی فنی سلول‌های بومی‌سازی , فنی ذخیره‌سازی بومی‌سازی بنیادی , فنی بومی‌سازی ذخیره‌سازی دانش , شده بومی‌سازی ذخیره‌سازی بومی‌سازی
- تعطیلی 4 روزه یحیی برای پرسپولیسی‌ها
- حمله مرگبار در کابل/ 50 نفر کشته و زخمی شدند
- دمنوشی که برای سرماخوردگی و سرفه معجزه می‌کند
- خروج این ستاره استقلالی تایید شد+عکس
- ﺗﻮﻟﻴﺪ اﺳﭙﺮی ﺿﺪﻋﻔﻮنی‌ﻛﻨﻨﺪﻩ ﺗﻮﺳﻄ ﭘﻴﺸﺮاﻥ ﮔﻴﺎﻫﺎﻥ ﺩاﺭﻭیی ﺟﻬﺎﺩﺩاﻧﺸﮕﺎهی اﺳﺘﺎﻥ ﻣﺮﻛزی
- طراحی و ساخت دستگاه ترمومتر برای کنترل دمای بدن روی گیت‌های ورودی
- شهروندان، وظایف شهروندی خود را بازنگری کنند/ بستگی کیفیت خدمات شهری به تحقق وظایف شهروندی
- رای فیفا در خصوص شکایت برانکو از پرسپولیس/ پرسپولیس محکوم به جریمه نقدی شد
- پایان هفته سیاه بورس‌های جهان؛ خاطرات تلخ 2008 برای سهامداران زنده شد
- 25 کشته در تصادف قطار با اتوبوس در پاکستان
Copyright © 2012 - 2020 | تمامی حقوق این وب سایت برای ajaleh.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:ajaleh.ir